med vit krita…


 

Det skulle man nästan kunna tro att jag tog fram kritan. Men det är fel. Kameran fick duga.
Jag hoppas att alla överlevde nattens vilda fester och alla mår också som de förtjänar.
Mina grannar tog ut svängarna ordentligt kan jag lova och det började redan kl.17 på eftermiddan. Nåväl det var ju nyårsafton så vad kan man göra annars.  🙂frost...foto: Antoniab © 2014 frost...foto: Antoniab © 2014

Annons

13 tankar om “med vit krita…

  1. Är det röken som ligger tät efter alla nyårsraketer?
    Här var det också rätt ståtliga pjäser och hårda smällar men relativt lugnt tycker jag det gick till i mitt kvarter ändå. Man fick skjuta mellan kl. 18 och 02. Vissa började lite tidigare, men jag vaknade nog inte på natten av att några dårfinkar skulle ha fortsatt skjuta ända till morgonen 🙂
    Gott nytt år!

    Gilla

    • Nej det är inte dimman från raketerna. Även om det låg tätt över stan. Bilderna togs ett par dar tidigare när frosten låg tätt. Jag tog bilderna på väg hem från jobbet. Med lite kameraskak kan man göra under.
      Här var det inte alls mycket skjutande. Blev faktiskt förvånad. Kanske Vasastansborna har insett att det är miljöfarligt, samt ganska så onödigt att bränna pengarna.
      Men 2 raketer var bara ett hårsmån ifrån att träffa huset.
      Däremot i andra håll skjuts ju mot folk, lägenheter och poliser. Otroligt vad vissa typer är extremt korkade.

      Gillad av 1 person

        • Ta hela dagen på dig.
          Och jag la till en tjoho till i din kommentar. Man kan ju fråga sig varför? Bara för att jag kan. Av någon märkligt anledning så kan jag redigera andras kommentarer när jag svarar på min iPad. Dock inte allas. Jag kollade på vanlig dator och där kan man inte göra det. En bugg kanske?
          Fast nu när jag tänker efter så kan man göra det visst även på datorn med när man går in på admin.
          Nog om det.
          Vila opp dig. 🙂

          Gillad av 1 person

Kommentera gärna, tack! :)

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.