St.Gellert sträcker ut sin arm över huvudstaden och ungrarna.
Ursprungligen hette han St Gerhard, en italiensk missionär och Benedictine abbot, senare ungersk biskop, som konverterade ungrarna till kristendomen på 1000-talet. Han var privat handledare till den första ungerska kungen, St:Emeric. Men efter 8 år av utbildning och samvetsgrann förberedelse för monarkens roll dödades Emeric (Prins Imre) – av ett vildsvin under en jakt.
Hedningar tyckte inte om St:Gerhards effektivitet , så de satte honom i en spetsiga fat och slungade det ner på kullen år 1046 (berget- Gellérthegy – bär hans namn idag).
Och monumentet ser ut så här från andra sidan Donau. Och några bilder från nattbelysning.
Ju mer du visar av Budapest desto mer längtar jag dit.
GillaGilla
Och jag är inte klar än..
GillaGilla
What a history, and most horrible way to die. Either his methods were so brutaly oppressive that the peasants felt it necessary to deal with him so barbaricly or they were a pack of psychos.
GillaGilla
Perhaps it was both.
GillaGilla
Budapest å budapest ´:)
GillaGilla
🙂
GillaGilla
Otroligt underbara bilder! Alla länder har en historia. Och alla människor. Tänk så mycket det är som man inte har en aning om. 😛
GillaGilla
Tack Helena! Alla bär vi på ett bagage som vi måste leva med, både nationellt och även personligt.
Det är ganska mycket som präglar ett folk, och är ju intressant vad som gör en nation till just vad den är och varför.
GillaGilla
Kul att få ta del av dina bilder från Budapest.
Tredje bilden på stentrappan, är så snygg. Nattbilderna är vackra. 🙂
Av dina bilder att döma, förstår jag att du fått gå mycket. Och i den värmen, det är strongt!
GillaGilla
Och ändå missade så otroligt mycket på det där berget. Jag får gå på den igen nästa år. För tex till statyn finns ju en vattenfall också. Men såg aldrig vägen dit ( som jag kanske nämnde var det otroligt dåligt skyltad, dvs inga skyltning alls.)
Till grottkyrkan tillhör också en så där ordens hus eller vad den nu heter, men kan hända att man inte får gå in, men dock. Finns en stor kors också på en plätt osv. )
GillaGilla
Kan tänka mig att det finns många fina motiv kvar att dokumentera. Då har du något att se fram emot till nästa år. 🙂
Och hoppas på lite svalare väder.
GillaGilla
Ja, gärna regn 😉
GillaGilla
Var bara tvungen att knalla in hos dig igen. Den där stentrappen, med stenmuren är så vacker. Lite spöklik … Nästan så man tror att man är på väg hem till Greve Dracula och hans slott. http://www.bran-castle.com/
GillaGilla
Jag vill inte göra dig ledsen, men i verkligheten så såg den lite dassigare ut.
Men den är en gammal trappa som många har vandrat på. Nu även jag. 🙂
GillaGilla
Du gör mig inte ledsen … det jag ser är vackert!
Stentrappen med stenmuren till vänster och berget till höger. Det är vackert, i mina ögon. Om sedan inte Greve Dracula bor där uppe … Man får väl leta efter honom på andra platser, hehe. 😉
GillaGilla
🙂
GillaGilla