En butik las ner här på hörnet. En som sålde skor. Så det var lite fria skor för de som gick förbi. Ändå är jag förvånad att så många ligger kvar efter en natt.
Men i ärlighetens namn var de flesta ganska så fula. Kategori skulle inte ens vilja dem om de var gratis. 😉
Den förste bilden är från förra veckan och den andra från idag.
Fast nu när jag synar bilden ser jag faktisk där en jag skulle velat ha. Bootsen som ligger där på höger den ljusa och jag vet att den har en lätt rosafärg. Fan att jag inte såg den. 🙂 Kanske är det bara en av varje. Jag skulle nog behöva båda. 😆
Snart kommer en ny butik öppnas. Faktiskt en favorit, som har valsat runt i stan men började sin bana här i Vasastan på Rörsrandsgatan, den heter Spiti och säljer inredningsdetaljer från Indien. Hon brukar ha en skön blandning.
Det är märkligt hur du hittar skor och kläder överallt!
GillaGilla
Visst är det märkligt?
GillaGilla
Konstigt att ingen tar skorna går ju alltid att lämna till hjälporganisationer..
Kram Nicki
GillaGilla
De var bara högerparet, men nog måste finnas folk som har bara ett ben.
GillaGilla
ABSOLUT 🙂
GillaGilla
This reminds me of a similar shot I made of shoes left behind in a dark alley: ”Black Market Shoe Emporium”. I’m going to have to post it sometime on Hammer Home.
GillaGilla
No one could enjoy the shoes for it was just the one pair that lay there. Well, maybe one with one leg then.
Looking forward to your photos on the theme of shoes. 🙂
GillaGilla
Jag tycker mig se ett par intressanta träskor eller Swedish Hasbeens copior där.. 🙂
GillaGilla
Jag tänkte också på det där med att hitta ett maka par. Tänk att gå därifrån med en HÖG och en lågklackad sko. 🙂
Jag läste en hel del om Indien när jag var tonåring, gällande hinduism kontra buddhism. Jag föll för buddhismen. Den stora skillnaden är att det enligt buddhismen inte finns någon skapande, allsmäktig Gud. Enligt buddhismen skapar vi själva världen genom våra handlingar (karma).
GillaGilla
Har alltid undrat va karma var. Och nu vet jag det. Tack!
🙂
GillaGilla