20 000 svarade…


Jag var en av de som drabbades av påringning från Kongo, eller kanske ändå inte. för jag svarade inte trots att de ringde på  mitt jobbtelefon. +242 är inget nummer jag tyckte är nåt att ta emot.  Jag hade just en kund och bad henne att kolla vilket land den kom ifrån.
Varför svarade ändå minst 20 000 personer. Kollar inte folk på displayen numret först? Jag gör det alltid. Alltid.
Skulle aldrig heller få för mig att ringa tillbaka för att jag missade samtalet.

expressen

Annons

4 tankar om “20 000 svarade…

  1. Vad då drabbades ??- eller inte ?? Det kostar väl inget att ta emot ett samtal, eller varför drabbades dessa 20 000 människor ??
    Var det bara inte att säga inte intresserad eller ni har kommit fel, eller vad det nu gällde ??
    Själv har jag på senaste veckorna fått ovanligt många samtal från okända nummer, dom får skylla sej själv. Dom svarar jag inte på, nog är det mycket lurendrejeri man får passa sej för, det är nog så säkert.

    Gilla

  2. Tycker lite synd om dom drabbade. Men dom får ändå skylla sig själva. Jag har som regel att aldrig ringa upp missade samtal. Speciellt om jag inte känner igen numret. Jag brukar söka på numret först, för att i bästa fall kunna få reda på vem som ringt. I dessa dagar när så många skojare är i farten, är det bättre att det säkra före det osäkra.

    Gilla

    • Jag gör likadant. Söker reda på okända nummer. I alla fall privat. På jobb telefon måste jag ju svara men inte om samtalet kommer från långväga. De kan vänta tills jag kan kolla.
      Men med europeiska nummer är ju lite svårare. Har ju kunder som reser en hel del. Men inte till Kongo 😉

      Gilla

Kommentera gärna, tack! :)

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.