Jag trodde att jag såg en känguru. En liten en. Jag tänkte det är inte bara pingviner som svänger fel och hamnar på fel plats, kanske en känguru lyckades smita från Australien med.
Men det var ingen känguru. Det var en fälthare.
Och ´sen dess har jag nu undrat över. Har de någon typ av avlägset släktskap? Typisk att jag inte hade kameran med mig. Så jag får låna bilder från andra. Hoppas bara att det inte blir nåt problem.
Ju , jag vet att det ena är pungdjur och haren är det inte. I mina ögon ser de dock relativ lika ut. De till och med slåss ganska lika. Eller nästan så att de boxas med varandra.Äter gräs gör ju båda också. Nåväl, med internets hjälp skulle jag säkert kunna få fram intressant fakta och rapport. Och säkert en försäkran att de inte är besläktade. Men jag ser likheten ändå….så det så.
Evolutionen är ju långdragen och pågår nog en idag. Om en miljon år behöver vi inte alls skriva på en tangentbord utan tanken kanske räcker för att få alla att förstå vad är det jag tänker. Uri Geller är ju på rätt väg redan. 😉
Jovisst är de väldigt lika! Verkligen 🙂
GillaGilla
Ja nog är dom lika alltid, kanske finns nåt släktskap.
GillaGilla