Lite mer funderingar runt vänster/högerhands användande. Jag är högerhänt. För det mesta. Men vänsterhanden känns inte heller helt främmande.
Sitter jag vid dator använder jag enbart vänsterhanden för musen. Men jag blir inte heller handfallen om jag blir tvungen att använda högerhanden när jag sitter någon annans dator. Skjuter jag gevär använder jag återigen vänster axeln och vänster hand som understöd.
Och det finns det andra saker som görs med vänsterhand.
Men skriva gör jag med höger. Även om jag brukar skriva med vänster när jag är uttråkad på möten eller liknande. Bra att träna. Man vet ju aldrig…
Så jag är högerhänt för att det känns mest praktiskt. Flyter liksom bättre.
Vilket gör att jag har funderat över varför araber inte är mer vänsterhänta. Deras skrift löper ju från höger till vänster. Så i mina tankar låter mer praktiskt att föra pennan med vänsterhand. Man skymmer inte, och man smetar heller inte ut texten. Inte för att dem gör det, men handhållningen blir säkerligen annorlunda.
Ett egenskap till. Jag blir alltid förvirrad när jag ska äta med kniv och gaffel. Trots att man bara behöver lyfta den från bordet, där dom ligger vackert placerade, men det känns alltid fel. Det känns som om någon har placerat dem fel. Jag svischar snabbt kniven till vänster hand och gaffeln till höger. Men då känns det fel igen förstås, varpå byter jag tillbaka. Ganska knäpp egentligen.
Min svärdotter har problem med yrsel. Hon käkar sån där rot – ginko – eller vad det heter och har blivit bättre. Hon har lågt blodtryck.
GillaGilla
Jag har helt normalt blodtryck.
GillaGilla
Jo, jag övade just. Jag skulle kunna använda musen med vänster hand och skriva med höger samtidigt. Tror jag ska börja med det. Mycket praktiskt egentligen. Speciellt om det är lite trångt där man sitter.
GillaGilla
Ja säger ju, det är praktiskt, och mycket lättare än att skriva med vänsterhand om man är högerhänt. Lite övning som behövs bara.
GillaGilla
En intressant diskussion och tanke, jag använder höger till allt vad jag vet…kanske skulle öva vänsterskrivande…
GillaGilla
Hur vet du att araber inte är mer vänsterhänta? Vänsterhänta människor här har ett handikapp. Men som tur har det kommit redskap för vänsterhänta som t ex saxar.
Jag använde vänster hand som barn. Men inte sen jag började skolan. Hur i all fridens dagar kan du använda vänster hand till musen? Det skulle inte jag kunna. Gud så bakvänt.
GillaGilla
Jag bara kan det. Oerhört praktiskt, om man tex, ska skriva för hand också.
En dold och för övrigt onödig talang. Skönt att kunna sticka ut lite 😉
GillaGilla