skruva den som Beckham…


Jag gillar inte snö. I alla fall inte i stan. Det bara ställer till med allt. Gatorna ser ofräscha ut, bara några minuter efter att snön har fallit. Blir svårt att gå, T-banan blir paralyserad. Även om det är litet snö som i torsdags. När flera tåg ställdes in pga lite ”pudersnö”. För mer var det inte. Jag lovar.

För att Sverige betraktas som ett nordligt land ,blir den ofta lamslagen så fort den vita kristallen visar sig. Märkligt.

Vad skulle man göra om snön föll i större mängd som tex på bilden här nere?

nog snöade en hel del

nog snöade en hel del

Som tur är så slipper vi det, för kaosen skulle nog vara total. Iveckor. Eller tills det har smält. För min gissning är att beredskap saknas.

Annons

En tanke på “skruva den som Beckham…

  1. Nej man kan inte använda dom teman jag skrev om på din blogg. Om du vill ha hjälp med att få igång en egen WordPress blogg typ som jag har så hjälper jag dig gärne, inte så marigt som man tror.

    Gilla

Kommentera gärna, tack! :)

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.